
Dzianina dresowa, tzw. dresówka nie kojarzy się już wyłącznie z odzieżą sportową. Dresówka na sukienki jest wykorzystywana coraz częściej, jest bardzo praktycznym materiałem, który dobrze sprawdza się na co dzień ze względu na swoją lekką elastyczność. Sama struktura dzianinowych materiałów jest miękka, mięsista, nie prześwituje i jest miła w dotyku, co zwiększa komfort w czasie noszenia. Wiele kobiet żyje dziś "szybko" sukienki z dresówki umożliwiają im czuć się wygodnie i wyglądać pięknie.
Czym się kierować wybierając dzianinę dresową?
Dresówka jako dzianina sportowa charakteryzuje się dużym wyborem co do grubości materiału, ilości surowców w składzie dzianiny oraz gatunku materiału. W chwili wyboru materiału dzianinowego musisz zadać sobie podstawowe pytania: czy będziesz ją nosić przez cały rok czy tylko o określonej jego porze. Jak ważny jest dla Ciebie skład materiału. Warto zwrócić uwagę na stosunek ilości włókien bawełnianych do włókien syntetycznych. Jest to istotne, ponieważ bawełna jest materiałem, który pozwala naszej skórze "oddychać", tym samym zwiększa komfort noszenia ubrań. Wygodna dzianina dresowa, w której będziesz czuła się jak w drugiej skórze to bardzo ważna kwestia.
Rodzaje dresówki
Rynek włókienniczy rozwija się bardzo intensywnie, dostępnych jest kilka rodzajów dresówki. Najpopularniejsza jest dresówka pętelka, charakteryzuje ją średniej grubości materiał, który ma grube nitki wątku tworzące podbicie, nazywa się je pętelkami. Ten gatunek dzianiny dresowe jest miękki, higroskopijny oraz nie prześwituje, poza tym posiada lepszą elastyczność wzdłuż włókien, niż w poprzek. Również nie sprawia on problemów z układaniem się. Jeśli nie ma się dużego doświadczenia w szyciu to dresówka pętelka będzie łatwiejszym materiałem niż dresówka drapana. Gramatura tej dzianiny to przeważnie zakres od 240 do 289 g/m².
Wspomniana wcześniej dresówka drapana posiada na lewej stronie materiału miękki meszek, powstaje on z nitek, które tworzą podbicie. Nitki te są rozcinane i poddawane drapaniu w ostatnich etapach produkcji. Ten gatunek dresówki należy do grupy dzianin tzw. rządkowych, co oznacza, że często posiada wysoką gramaturę od 270 do 300 g/m². Materiał jest mięsisty i lekko elastyczny w obu kierunkach, charakteryzuje go również lekkość.
Kolejnym typem rodzajem jest dzianina dresowa bambusowa to tkanina elastyczna, która poza wykorzystaniem np. na sukienki, sprawdzi się również jako dzianina dla dzieci. Dzianina powstaje z włókien bambusowych i nie zawiera żadnych toksycznych substancji. Jest ona rekomendowana dla alergików oraz dzieci.
Popularnym rodzajem dresówki jest dzianina dresowa wiskozowa. Kto z nas nigdy nie miał sukienki o splocie dżersejowym? Mało kto. Dzianina wykonana jest z naturalnych włókien, dobrze wchłania wilgoć, jest bardzo elastyczna, oraz świetnie przepuszcza powietrze. Jest ona również świetną imitacją bawełny.
Ostatni rodzaj dzianiny, ale nie najmniej ważny to dzianina dresowa bawełniana jest miękka, przepuszcza powietrze, daje duży komfort noszenia jej jako sukienek. Jest ona ekologiczna, przystosowana zarówno do dorosłych kobiet, jak i dla dziewczynek. Dzianina dopasowuje się do ciała, tym samym charakteryzuje się elastycznością.
Fasony sukienek z dresówki
Odpowiednia dzianina dresowa jest bardzo ważna, każda z nas ma inne potrzeby. Tak samo jak i sylwetki, odpowiedni dobór fasonu sukienki to część sukcesu. Fasony sukienek wykonywane z dresówki to:
- tunika,
- rozkloszowana mini typu hiszpanka,
- dopasowana sukienka na ramiączkach,
- o kształcie trapezu,
- seksowne tuby,
- dziewczęce bombki,
- kimona.