Kupując dzianiny lub gotowe już ubrania coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jaki jest skład materiału czy kraj jego pochodzenia. Warto też przy okazji sprawdzić, czy dana dzianina posiada certyfikaty, które będą świadczyć o jej jakości. Kupując takie produkty możemy liczyć na dłuższe korzystanie z ulubionych ubrań.
Wspomniane oznaczenia certyfikatów znajdują się nie tylko na metkach ubrań, ale też na rolkach dzianin, które możemy znaleźć w hurtowniach lub u producentów. Jakie są najczęstsze certyfikaty, które możemy spotkać i co oznaczają dla kupującego?
Dzianiny z certyfikatem - co oznaczają?
Certyfikat OEKO-TEX - to najpopularniejszy z certyfikatów, który wydawany jest na gotowy już produkt, ale i proces jego wytwarzania. Najczęściej oznaczenie tego typu wydaje się w formie OEKO-TEX Standard 100, które informuje klienta o tym, że dana dzianina jest wolna od szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. OEKO-TEX Leather Standard dotyczy natomiast wyrobów skórzanych wolnych od szkodliwych substancji. Eco Passport przyznawany jest materiałom, w których użyto bezpiecznych pigmentów i substancji wykańczających stosowanych podczas barwienia.
Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) - przyznawany jest dla dzianin, które na wszystkich etapach produkcji spełniają określone wymagania. Wyroby z certyfikatem GOTS powstają ekologicznie z poszanowaniem praw środowiska i pracowników. Można go otrzymać w dwóch kategoriach: Organic (dla dzianin wykonanych z minimum 95 proc. włókien certyfikowanych jako organiczne) lub Made with X proc. organic (dla dzianin wykonanych z minimum 70 proc. włókien ekologicznych i maksymalnie 10 proc. włókien syntetycznych - wyjątkiem jest odzież sportowa, skarpety i legginsy, które mogą mieć 25 proc. włókien sztucznych w składzie).
Certyfikat GRS (Global Recycled Standard) - to certyfikat wydawany tkaninom, które w co najmniej 20 proc. składają się z włókien pochodzących z recyclingu. Jednak oznaczenie graficzne, które może umieścić producent, możliwe jest dopiero w sytuacji, gdy dany produkt w 50 proc. składa się z recyklingowanych materiałów. Dzianiny muszą spełniać też wymogi, takie jak poszanowanie kwestii środowiskowych czy zakaz używania środków chemicznych.
Certyfikat RCS (Recycled Claim Standard) - przyznawany jest dla produktu końcowego. Wówczas musi on zawierać minimum pięć proc. włókien pochodzących z recyclingu i spełniać wymogi RCS. Nie są one jednak tak wymagające dla producenta, jak w przypadku certyfikatu GRS.
Certyfikat Bezpieczny dla Niemowląt, Dziecka lub Przyjazny dla Człowieka - są wydawane przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi w oparciu o standardy ISO/IEC Guide 28. Oznaczenie to daje gwarancję, że dany producent prawidłowo posługuje się certyfikatem czy że faktycznie je otrzymał.
Dzianiny z certyfikatem - dlaczego warto je wybrać?
Certyfikowane dzianiny mają pomóc nam uniknąć obcowania z materiałami, które nie są bezpieczne dla skóry wrażliwej czy alergicznej. Pamiętajmy, że przy produkcji lnu i bawełny stosowane są środki chemiczne jeszcze przy wzroście rośliny, które mają zwalczyć chwasty i szkodniki. W przypadku innych materiałów, jak wełna, środki chemiczne wykorzystywane są do zmiękczania, barwienia, enzymowania czy nadawania wodoodporności kolejnym dzianinom. Chociaż materiały certyfikowane będą droższe, to warto w nie zainwestować - zwłaszcza, że materiały takie są trwalsze, więc długofalowo są lepszą inwestycją. Najlepiej pokazać to na przykładzie zwykłego, bawełnianego T-shirtu.
Bluzka z taniej bawełny powstanie przy użyciu wielu chemikaliów i z bardzo dużym zużyciem wody. W jej powstaniu wykorzystywani są pracownicy, a czasem nawet dzieci, którzy otrzymują bardzo niskie, głodowe wręcz wynagrodzenie. Jeśli to do nas nie przemawia, to powinno to, że koszulka taka bardzo szybko straci kolor, pojawią się na niej przebarwienia od dezodorantów i rozbiegnie się na szwach.
Koszulka z bawełny organicznej nie będzie posiadała w sobie substancji chemicznych, a woda potrzebna do jej wytworzenia będzie pochodzić głównie z deszczówki. W powstawaniu tego ubioru nie ucierpi środowisko ani pracownicy. Koszulka taka posłuży o wiele dłużej, kolory nie wyblakną mimo prań, materiał nie będzie się tak gniótł i dłużej utrzyma swoją formę.