Dzianina to wyrób włókienniczy, który często i błędnie nazywany jest tkaniną. Jakie wyróżniamy materiały dzianinowe i do jakich celów najlepiej je wykorzystać? Jak się okazuje, dzięki dzianinie możemy przygotować stylizacje na wszystkie pory roku i na różne okazje.
Dzianina to materiał, który wytwarzany jest z jednej nitki lub z kilku osnów w połączone ze sobą oczka. Mogą one układać się poziomo, tworząc tak zwany rządek lub pionowo - w kolumienkę. Jakie cechy mają dzianiny i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?
Dzianina - jakie są cechy tego materiału?
Dzianina, w odróżnieniu od tkaniny, ma bardzo duże wyrobienie - w praktyce oznacza to, że jest bardziej elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach. Z tego też względu może być nieco trudniejsza w wykorzystaniu, zwłaszcza w przypadku grubych dzianin. Dzianiny cienkie, które stosowane są również do produkcji ubrań letnich, są już prostsze w szyciu.
Poza elastycznością dzianiny wyróżnia także miękkość i przewiewność. Ze względu na rozciągliwość, wymienia się małą stabilność trzymania formy – jednak warto podkreślić, że różni się to w zależności od materiału. Dzianiny żakardowe nie będą bowiem tak rozciągliwe, jak np. dzianiny wykorzystywane w szyciu ubrań sportowych, których zaletą jest to, że dopasowują się do danej sylwetki.
Najlepsze gatunki dzianin - dzianina żakardowa
Dzianina żakardowa wyróżnia się misternie tkanym wzorem. Jest on wpleciony bezpośrednio w materiał, dlatego nie ma żadnego ryzyka, że wzór się spierze lub wytrze. Ponadto bardzo dobrze reaguje na pranie w pralce. Materiał ten dostępny jest w różnych rodzajach, kolorach i wzorach - na przykład zwierzęcych czy florystycznych. Żakard stosowany jest do obszywania spodni, kamizelek, sukienek, kurtek lub płaszczy. To też idealny materiał do tworzenia dodatków do dekoracji wnętrz - zasłon czy poszewek.
Najlepsze gatunki dzianin - dresówka
Warto też zwrócić uwagę na dresówkę. Dzianiny dresowe wykonane są głównie z włókien bawełnianych, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej oddychających i przyjemnych dla skóry dzianin. Poza tym cechuje ją higroskopijność - zdolność do wchłaniania wilgoci, przez co stosowana jest w ubraniach sportowych. Materiał jest lekko elastyczny, miękki i przyjemny w dotyku oraz nie prześwituje. Jeśli zależy nam na wytrwałości i większej trwałości, wybierajmy dzianinę dresową z dodatkiem elastanu. Dresówka może być wykorzystana w projektach nie tylko dresów, ale też bluz, ubrań domowych, sukienek, tunik czy ubranek dla dzieci.
Jersey - co to za dzianina?
Bawełna single jersey to materiał cechujący się elastycznością i miękkością, który bardzo ładnie układa się na ciele. Dlatego też często jest wykorzystywany w projektach eleganckich sukienek, bluzek, ale też spodni. Z drugiej strony, jersey z dodatkiem elastanu będzie idealny do tworzenia ubrań sportowych. Jest tworzony z różnych nici, które nadają materiałowi dodatkowych cech - jeśli jest to jersey bawełniany, to ubranie jest bardziej przewiewne i lekkie, a jersey z dodatkiem poliestru nie będzie wymagał prasowania. Inne rodzaje tej dzianiny to jersey wiskozowy, modalny czy bambusowy.
Najlepsze dzianiny - welur
Bardzo charakterystyczną dzianiną jest welur, który cechuje się połyskiem, elastycznością, gładkością, miękkością i delikatnym zmienianiem się odcienia po dotknięciu. Welur to popularny materiał do jesienno-zimowych lub wieczorowych sukni, sukienek czy spódnic, ale też eleganckich marynarek.
Dzianina prążkowana - ostatni hit mody
Dzianina prążkowana w ostatnim czasie zyskała na popularności. Wcześniej kojarzyła się z czapkami czy szalikami, a teraz z odzieżą sportową lub casualową, z której tworzy się legginsy, spodnie kolarki, bluzki, koszulki czy bluzy. Dzianina prążkowana jest miękka, przyjemna w dotyku, dostosowuje się do sylwetki i nie krępuje ruchu.